Novi sukobi u Čadu

POBUNJENICI u Čadu izvršili su upad na čadski teritorij preko granice s Darfurom, gdje imaju bazu, ali su ih vladine trupe odbile, kažu vlasti u Čadu.

Po izjavama glasnogovornika vlade Čada, konvoj od oko 200 vozila upao je na čadski teritorij, nakon čega su slijedile žestoke borbe u kojima je poginulo najmanje 8 ljudi. Zasad nema nezavisne potvrde tvrdnji vlade.

"Konvoj sastavljen od više od 200 vozila s naoružanim ljudima napao je danas ujutro položaj obrambenih snaga u Amdjerimi", rečeno je u izjavi.

"Obrambene snage su pružile odlučan otpor napadačima koji su, kao i obično, došli iz Sudana", nastavlja se.

Darfur, sudanska regija koja je u zadnje četiri godine poprište brutalnog genocida koji je odnio između 200 i 400 tisuća života, zbog svoje je geografije i odsustva zakona odlično uporište čadskih pobunjenika. Iz Darfura je 1990. predsjednik Čada Idriss Deby pokrenuo svoj puč kojim je došao na vlast.

Čadska i sudanska vlade se međusobno optužuju za potpomaganje i financiranje pobunjenika. Čadski pobunjenici uglavnom su sastavljeni od ljudi koji su početkom 90-ih bili odani Debyu, ali su se kasnije okrenuli protiv njega. Najveći uspjeh postigli su u travnju prošle godine, kad su došli do samog glavnog grada N'Djamene, gdje ih je odbila vojska.

U Čad je iz Darfura izbjeglo oko 230 000 ljudi, a nasilje koje se iz Darfura proširilo na istok Čada iz kuća je istjeralo oko 140 000.

J.D.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.