Novi problemi za posadu Atlantisa

NOĆAS su pala tri ruska računalna sustava ključna za rad Međunarodne svemirske stanice (ISS), što je NASA-u primoralo da čak razmišlja o napuštanju 100 milijardi dolara vrijedne postaje.

Danas su iz NASA-e javili kako se situacija poboljšava te da se uspostavio dio računalnih komunikacija sustava. Čini se kako su računala upala u ciklus reebota, javlja Washington Post.

Problemi u sustavu primijećeni su dan nakon instalacije solarnih krila, prilikom njihovih rastvaranja koje je povećalo potrošnju električne energije, a radi se o računalima koja kontroliraju žiroskope zadužene za pravilnu orijentaciju stanice. Također, ključna su za rad sustava za proizvodnju kisika i uklanjanje viška ugljikovog dioksida u zraku na stanici.

Tri člana posade stanice pridružili su se danas sedmeročlanoj ekipi Atlantisa, i NASA javlja kako trenutno nisu u opasnosti.

Rukovoditelj programa ISS-a Michael Suffredini izjavio je kako su već ujutro počeli intenzivni radovi na vraćanju funkcija računalima.

Iako uvjereni da će sve proći u redu u NASA-i su već poduzeli mjere predostrožnosti i razmatraju mogućnost produžetka Atlantisove misije, budući da njegova energija i potisnici mogu zadržati stanicu u pravilnom položaju i tako omogućiti solarnim krilima da budu okrenuti prema Suncu. U najgorem slučaju, posada ISS-a vratiti će se s ostatkom ekipe Atlantisa na Zemlju.

M.S.
Foto:NASA
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.