Nijemci od 2012. u mirovinu sa 67 godina

BUNDESTAG, njemački parlament, izglasao je povećanje dobnog praga za mirovinu sa 65 na 67 godina. Glasanje je prošlo sa 408 glasova za prijedlog, 169 protiv i 4 suzdržana.

Plan još mora proći odobrenje u Bundesratu, organu vlasti koji predstavlja 16 njemačkih saveznih zemalja i koji se nekad pogrešno smatra domom parlamenta.

Novi zakon bi na snagu trebao stupiti 2012., iako su izglasani još neki dijelovi zakona koji će se uvoditi postepeno, u razdoblju između 2012. i 2029.

Osim uvođenja nove dobne granice na odlazak u mirovinu, izglasana je i serija legislativnih poteza koji bi trebali omogućiti bolje prilike za zapošljavanje starijim osobama.

U Njemačkoj se nadaju da će nove zakonske odredbe ojačati državno tržište rada, u vremenu u kojem Njemačka doživljava drastičan pad nataliteta. Natalitet u toj državi je 1,36 djece po ženi, jedan od najnižih u Europi. Tim tempom će se broj ljudi iznad 60 godina do 2035 povećati na oko 30% populacije, što će biti skoro dvostruko više nego sad. Tako velik broj umirovljenika bio bi teret za nacionalno gospodarstvo.

J.D.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.