Naser Orić oslobođen svih optužbi

NASER ORIĆ, zapovjednik bošnjačkih snaga u Srebrenici za vrijeme prošlog rata, u žalbenom je postupku potpuno oslobođen svih optužbi za ratne zločine nad Srbima.

Žalbeno vijeće Haškog tribunala time je preinačilo prvostupanjsku presudu, izrečenu prošlog ljeta, kojom je Orić bio proglašen krivim što nije spriječio zločine nad osobama srpske nacionalnosti u Srebrenici i okolici te bošnjačke enklave tijekom ratnih zbivanja 1992. i 1993 godine. Orić je tada osuđen na dvije godine zatvora, ali i odmah pušten, s obzirom da mu je u kaznu uračunato vrijeme provedeno u pritvoru.

Usvojivši djelomično Orićevu žalbu i odbacivši žalbu Tužiteljstva, Žalbeno je vijeće zaključilo kako su prvostupanjski suci pogriješili kada su Orića proglasili krivim, a prethodno nisu utvrdili tko je točno počinio zločine, jesu li počinitelji bili subordinirani Oriću i je li on znao za zločine.

U obrazloženju presude je predsjednik Vijeća, sudac Wolfgang Schomburg, rekao da je utvrđeno da su teški zločini nad Srbima u Srebrenici nesumnjivo počinjeni, ali da nije bilo dokaza na osnovu kojih bi Orić bio osuđen.

Drugostupanjska presuda Oriću je priopćena tjedan dana prije 13. obljetnice pokolja u Srebrenici, odnosno ubojstva najmanje 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka koje je uslijedilo nakon srpskog osvajanja enklave u srpnju 1995. godine.

R.R.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.