"Mirovinski sustavi širom svijeta vjerojatno su međusobno različitiji od bilo kojeg drugog elementa poreznog sustava ili sustava socijalne sigurnosti", rekao je Edward Whitehouse, jedan od autora izvješća OECD-a.
Na jednoj strani zemlje kao Novi Zeland i Irska nude izjednačene mirovine za sve radnike što je dobro za one koji malo zarađuju ali ne i za one s visokim primanjima.
Tako zaposlenici u Irskoj koji imaju prosječna primanja mogu očekivati mirovinu od 63 posto njihovih neto plaća, dok oni koji zarađuju dvostruko od prosjeka mogu očekivati samo 22 posto.
Takva shema je jednostavna i dobra u spriječavanju siromaštva, ali zbog nedostatka ikakve veze s primanjima moglo bi se dogoditi da irski penzioneri glasuju za one koji im nude veće povlastice.
S druge strane su zemlje, uključujući mnoge europske, u kojima se mirovine vežu uz iznose primanja. To je obećavajuće za one koji dobro zarađuju, ali je za državu skupo.
A u nekim zemljama siromašni će mirovinom gadno izgubiti, piše FT.
U Njemačkoj oni koji zarađuju polovicu od prosjeka dobit će 62 posto svojih neto primanja, a oni koji zarađuju jednu i pol prosječnu plaću dobit će 79 posto.