METRONET je danas svečano otvorio Centar za nadzor i upravljanje mrežom i uslugama (NOC). Ova investicija vrijedna oko 5 milijuna kuna dodatno će unaprijediti kvalitetu Metronetove mreže i usluga jer kontinuirani nadzor nad mrežom omogućava preventivno djelovanje, znatno bržu detekciju eventualnih nepravilnosti u radu i njihovo otklanjanje.
Tvrtka je ovom investicijom postala jedna od malobrojnih domaćih koje imaju vlastiti Centar za nadzor i upravljanje mrežom i uslugama. Predsjednik uprave Metroneta, Mihovil Prpić je, kratko predstavivši NOC, naglasio da će centar omogućavati da se putem neprekidnog nadzora nad radom mreže osigura i najviši stupanj kvalitete suvremenih usluga.
Centar za nadzor i upravljanje mrežom i uslugama radi sedam dana u tjednu, 24 sata dnevno, a ekipu čine dva operatera i do četiri inženjera. Uloga Centra je višestruka: prije svega, iz njega se vrši nadzor okosnice višeuslužne mreže i korisničkih priključaka, odnosno usluga.
Pošto implementirani sustav omogućava detaljan uvid, moguće je pratiti korištenje kapaciteta mreže, govornih interkonekcijskih linkova i Internet uplink kapaciteta. Također, uočava se i najmanja nepravilnost u radu pa se proaktivnim djelovanjem može otkloniti i prije nego što je kvar uopće nastao.
U Centru se zaprimaju i prijave o kvarovima na korisničkim priključcima, brzo i točno se detektira uzrok kvara te pristupa otklanjanju, kada je to moguće, iz samoga Centra, ili se u najkraćem roku šalje terenska ekipa koja će kvar otkloniti na licu mjesta.
Korisnicima je bitno i to da se mogu pratiti performanse i korištenje korisničkih priključaka/usluga u odnosu na dogovorene razine usluge, kako bi u svakom trenutku bili sigurni da dobivaju točno ono što žele i trebaju.