Mesić: Problem je u nama, a ne u Sloveniji

PREDSJEDNIK Stjepan Mesić izjavio je da najveću prepreka u zastoju pregovora Hrvatske s Europskom unijom ne pretpostavlja Slovenija nego da je prepreka u tome što nismo otvorili dovoljan broj poglavlja, a i ona koja smo otvorili - kaže predsjednik - nismo zatvorili.

"Koliko je tu utjecaja imala Slovenija možete pitati našeg pregovarača, međutim, mi moramo biti načisto s tim da sa Slovenijom imamo dobre odnose osim nekoliko otvorenih pitanja", izjavio je Mesić, koji se ovog vikenda neformalno sastao sa slovenskim kolegom Danilom Tuerkom, kako bi, između ostalog, raspravili i o hrvatsko-slovenskim odnosima.

Mesić kaže da Hrvatska sa Slovenijom mora otvoriti raspravu o otvorenim pitanjima i vidjeti što treba učiniti da bi odnosi bili dobri kao što su prije bili. Dodao je kako smatra da je potrebno sjesti za stol, "a ne da se događa da naš pregovarač tri puta traži razgovore i ne uspijeva doći do pregovarača s druge strane".

Iz Slovenije su demantirali kako Hrvatska nije mogla dogovoriti termin sa slovenskim pregovaračima, kako bi se postigao dogovor oko ZERP-a, nego da su Slovenci tada s time odlučili pričekati dok u Hrvatskoj ne završi predizborje.

Na hrvatskom ministru vanjskih poslova Gordanu Jandrokoviću je teret probijanja leda sa Slovencima. On će se, naime, s Dimitrijem Rupelom sastati na marginama Konferencije o sigurnosnoj politici, koja se u Münchenu održava od 8. do 10. veljače.

Foto: Index

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.