NAKON što je hrvatska naftna kompanija tužila HRT tražeći oko 260 milijuna kuna odštete zbog emisije "Otvoreno" u kojoj je voditeljica Hloverka Novak Srzić izjavila da je Inin benzin "Super" smeće, oglasio se Hrvatski helsinški odbor, nakon čega smo zatražili i komentar od same voditeljice.
Podsjetimo, Hloverka Novak-Srzić je u emisiji "Otvoreno" u travnju kazala: "Vi proizvodite ono smeće koje se zove super, a nitko to ne vozi, možda 24 posto ljudi", nakon čega je, u srpnju 2006. Ina podigla tužbu protiv nje zbog kaznenog djela klevete, a HTV tuži zbog nadoknade počinjene štete. U naftnoj kompaniji tvrde da je izjava Novak-Srzić dovela do toga da su neki kupci prestali kupovati na njenim benzinskim crpkama, što je uzrokovalo pad prodaje i gubitke naftne kompanije.
Podršku urednici emisije "Otvoreno" dali su tada matična kuća, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Dragutin Lucić i mnoge kolege.
Vijeće za medije Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska prava tužbu Ine ocijenilo je drastičnim pritiskom na medije radi njihovog zastrašivanja i ušutkavanja. Prema njihovom mišljenju tužba Ine može se razumjeti kao demonstrativna prijetnja kompanije i pokušaj da se suzbije svako buduće kritičko pisanje o njezinom poslovanju, što je, suprotno hrvatskim zakonima o medijima i shvaćanju društvene uloge medija u demokratskim zemljama kakvom se Hrvatska smatra.
HHO nadalje ističe kako je dužnost medija da izvještavaju o problemima i promašajima u poslovanju privatnih poduzeća, a pogotovo kad se radi o tvrtkama čiji postupci utječu na velik broj ljudi. Dodaju, što je već svima dobro poznato, da se u javnosti već duže vrijeme govori o tome da neki poduzetnički krugovi žele utjecati na uređivanje medija.
Hloverka Novak Srzić: Inina poruka je "Mediji, začepite gubice!"
"Naravno da i ja mislim da je to pritisak na medije. Veliki koncern tuži novinara koji govori o činjenicama koje su više puta utrđene od stručnjaka" - započela je razgovor s nama Hloverka Novak Srzić.
"Ono što osobno mene pogađa je to što je prvi čovjek Ine bio u emisiji, i mogao je na sve odgovoriti i negirati. Nitko mu nije govorio iza leđa." - dodala je Hloverka.
"Ova poruka koju nam šalje Ina je: vi novinari začepite gubice. Ma koliko mi bili bili u pravu nećemo moći ništa reći, bude li kojim slučajem sud na strani Ine. Mislim da je ova tužba zaista veliki presedan. Ja sam sigurna da Ina ne može dobiti tu parnicu." - smatra Hloverka.
Urednica emisije Otvoreno kazala je kako misli da je vrijeme da Hrvatsko novinarsko društvo otvori raspravu glede medijskih sloboda po pitanju velikiih kompanija u Hrvatskoj, a dodala je i kako im se zahvaljuje što su ju podržali.
Prije nekoliko mjeseci Hloverka je u razgovoru za Index kazala kako bi Ina trebala tužiti i premijera Sanadera koji je kazao kako se Super95 više ne bi trebao proizvoditi, te kako bi i ona tužakala naokolo da ima politički zaštitu kao Tomislav Dragičević. Dodala je kako će stručnjaci potvrditi sve što je ona rekla, te da se zbog toga nema namjeru ispričati.
A.H.