Luki Bebiću ništa nije jasno

SABORSKA rasprava o padu Vlade za predsjednika Sabora Luku Bebića pokazala se prekompliciranom. Postoji li Vlada ili ne, nakon što se raspusti, bilo je ključno pitanje koje je zbunilo Bebića. Voditelj sjednice izgledao je izbezumljeno. Sanader je dao ostavku, što znači da su svi članovi Vlade u ostavci. To je jasno. Ali znači li to da Vlada ne postoji?

Treba li Vladu raspustiti? Kad? Zašto? Mora li Sabor prihvatiti premijerovu ostavku? Ili je samo primiti na znanje? I što tu sad predsjednik Sabora uopće mora napraviti? Previše je to bilo pitanja za Luku Bebića, čiji je pogled prilično jasno odavao da njemu u cijelom tom šušuru oko Sanaderove ostavke i saborske procedure njenog priznavanja nije jasno baš ništa. Ili gotovo ništa.

Problemi sa "ako" i "kad"

Više zastupnika pokušalo je objasniti Bebiću kako stvari stoje, ali predsjednika Sabora neke su riječi i dalje zbunjivale. "Ako" i "kad" pokazali su se kao posebno problematični veznici. I trajalo bi natezanje vjerojatno unedogled da se za riječ nije javio Dragutin Lesar koji je Bebiću objasnio kako bi Sabor trebao Sanaderovu odluku primiti na znanje, te priznati da će aktualna Vlada obavljati tehničke poslove do izbora nove Vlade. Što se mora obaviti u 30 dana.

"To mi se čini racionalno", procijedio je Bebić. A nije baš ni, ako ćemo biti iskreni, toliko komplicirano. No, dobro; glavno da je Bebić na kraju shvatio o čemu se radi, odnosno što bi Sabor trebao raditi.

Sanaderova ostavka prihvaćena sa samo jednim glasom protiv

Saborski zastupnici na kraju su se ipak uspjeli složiti oko sljedećih odluka: Sanaderova odluka je prihvaćena, Vlada u ostavci obavljat će tehničke poslove do svog raspuštanja, a raspustit će se tek kad Sabor izglasa povjerenje novoj Vladi.

Prilikom glasanja o Sanaderovoj ostavci, 118 zastupnika prihvatilo je odlazak šefa Vlade, dva su bila suzdržana, a samo je Dragutin Lesar glasao protiv. Lesar je, naime, prije toga kazao kako je trenutna odredba prema kojoj Sabor mora prihvatiti ostavku premijera apsurdna jer može doći do hipotetske situacije u kojoj ostavka ne bi bila prihvaćena. "I što onda? Zar ćete prisiliti Sanadera da ostane premijer?", upitao se Lesar.

Petar Vidov
Foto: Siniša Sunara / Cropix

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.