Glavni tajnik NATO-a posebno je kao dobar primjer naveo aktivnosti na jugoistoku Europe.
Na Stalnom vijeću OESS-a pročitana je zajednička izjava Albanije, Hrvatske i Makedonije - država potpisnica Jadranske povelje u kojoj se pozdravlja posebno zalaganje Robertsona da vrata NATO-a nakon primanja novih članica i dalje ostanu otvorena za nove buduće članice.
"Pozdravljamo politički, ljudski i financijski kapital koji je NATO uložio u našoj regiji - u naše tri zemlje. Drago nam je konstatirati da su elementi NATO-vog pristupa zemljama jugoistočne Europe upravo stvaranje pravog partnerstva i članstva u euroatlantskim strukturama što je prije moguće", stoji u zajedničkoj izjavi.
Glavni tajnik NATO saveza lord Robertson sudjelovao je u četvrtak posljednji put u toj funkciji na zasjedanju Stalnog vijeća OESS-a. Na tom položaju ostaje do početka iduće godine kada će ga naslijediti nizozemski ministar vanjskih poslova Jaap De Hoop Scheffer.