Drugi oslobođeni disident je političar Osvaldo Alfonso Valdes koji je kazao da je u zatvoru pokušao samoubojstvo.
Njih su dvojica bili među 75 osoba uhićenih u akciji kubanske vlade u ožujku 2003. godine od kojih su neki osuđeni na kazne i do 28 godina zatvora zbog optužbi za zavjeru sa SAD-om protiv Kube. Odgovor Europske unije na to bio je zamrzavanje odnosa s Kubom i sankcije.
U ponedjeljak je Kuba oslobodila neovisnog novinara Oscara Espinosu Chepea, Margarita Broceha i Marcela Lopeza. Ove je godine na slobodu pušteno 12 od 75 disidenata zbog zdravstvenih razloga.
Oslobađanje disidenata uslijedilo je nakon što je Madrid ponovo uspostavio veze s Havanom nastojeći pokrenuti dijalog i izazvati promjene politike EU prema Kubi.
Kubanski disidenti i oporba koja živi u egzilu uvjereni su da je puštanje političkih zatvorenika "potez" kojim predsjednik Fidel Castro želi zahvaliti vladi španjolskog premijera Josea Luisa Zapatera na uspostavi dijaloga i približavanju Havani.