Ivanić je priznao kako je pitanje luke Ploče i danas otvoreno djelomice i stoga što zainteresirane strane unutar BiH nemaju jedinstveni pristup ovom problemu pa je on predmetom unutarnjih sukobljavanja.
Ministar vanjskih poslova BiH osobno drži kako je i dalje najbolje ranije predloženo rješenje: dogovor o protokolu kojim bi se izmijenio sastav upravnog odbora luke Ploče i u kojemu bi bili samo predstavnici Hrvatske i BiH bez međunarodnog arbitra.
"Od Hrvatske očekujemo da istodobno ratficira i Sporazum i Protokol nakon čega bi Parlament BiH koji je Sporazum ranije ratificirao to isto uradio i s Protokolom. Time bi i formalno-pravno dvije zemlje bile 1:1", kazao je Ivanić.
Komentirajući učestale nagovještaje o zainteresiranosti hrvatske strane za što bržu gradnju koridora "5 C", Ivanić je ocijenio kako taj putni pravac ne bi imao smisla bez luke Ploče.
"Bez luke Ploče to nije ozbiljna europska transferzala koja će imati izlaz na more", kazao je ministar vanjskih poslova BiH posredno ukazujući kako će koridor "5 C" biti "na čekanju" sve dok se ne ratificira spoazum o Pločama i Neumu.
(Hina) rm sb