Iran prekida nuklearni program

OBOGAĆIVANJE urana, koje se koristi za proizvodnju nuklearnog oružja i koje je Iran intenzivno provodio, uprkos američkim ultimatumima i UN-ovim upozorenjima, moglo bi prestati barem na dva mjeseca, saznaje Associated Press iz dobro obaviještenih diplomatskih izvora koji prisistvuju na pregovorima između diplomata EU i Irana koji se održavaju u Beču na kojima europski dužnosnici nastoje uvjeriti Iran da zauzda svoje nuklearne potencijale.

Prijedlog dosad nezamislivog iranskog kompromisa došao je od Alija Larijanija, glavnog iranskog "nuklearnog" pregovarača, tijekom njegovog sastanka sa prvim čovjekom vanjske politike Unije, Javierom Solanom. Larijani je ustupak ponudio kao čin dobre volje, koji treba biti "dobrovoljan, bez pritisaka na Iran", kojem prijete sankcije jer je ignorirao rok Vijeća sigurnosti UN-a, koji mu je kao datum do kada treba zaustaviti obogaćivanje postavio 31. kolovoza.

Ništa nije slutilo da će pregovori dati rezultata, naročito nakon mjeseci bez ikakvog pomaka i iranskog odbijanja da prekine obogaćivanje, dok sada obje strane ističu kako je napravljen veliki pomak i da su uklonjeni nesporazumi, a Larijani ističe da je "postignuto zajedničko stajalište oko brojnih pitanja".

Iako Iran tvrdi da je njegov nuklearni program namijenjen isključivo proizvodnji goriva za nuklearne reaktore koji proizvode struju, zapadne sile su sklonije vjerovanju da je stvarni cilj Teherana proizvodnja atomskih bombi.

Nad Iranom i dalje ostaje prijetnja sankcijama,prie svega zbog velikog američkog pritiska. Američki državni podtajnik Nicholas Burns je tražio raspravu o primjeni sankcija još ovaj tjedan, osim ako Iran ne napravi značajni zaokret i prihvati prestanak obogaćivanja urana. Šest svjetskih sila, među kojima su, uz Ameriku, još Velika Britanija, Francuska, Kina, Rusija i Njemačka, zahtijevaju od Irana da bezuvjetno prestane sa obogaćivanjem urana.

Z.A.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.