Hebrang nikada ne laže, ali...

"NISAM znao za taj, kao ni za druge aute. Uvijek sam zagovarao skroman pristup voznom parku. Ne mogu zamisliti da neko daje toliki novac za vozilo i k tome u gotovini. To treba provjeriti i zatim donositi odluke. Zvuči toliko nevjerojatno da bez dokaza ne želim vjerovati. Ako se dokazi nađu, zna se što slijedi", rekao je zastupnik HDZ-a Andrija Hebrang u razgovoru za Jutarnji list odgovarajući na pitanje je li znao za Sanaderov BMW te je li točno da je taj auto kupljen za gotovinu te da je zbog toga ispražnjena stranačka blagajna.

> Video: "Zbog sigurnosti ne možemo objaviti cijenu Sanaderovog BMW-a"

> Index nudi nove dokaze za BMW: Sanaderu, treba li još?

Podsjećamo kako je u ožujku prošle godine u Saboru Hebrang bio jedan od onih koji je branio kupovinu Sanaderova BMW-a tvrdeći da je riječ o uštedi za državni proračun te da cijena automobila nije bila tako visoka "kako se piše".

Index je prije godinu dana otkrio aferu koja je, čini se, na koncu opustošila stranačku blagajnu - skupocjeni Sanaderov BMW kupljen je za gotovinu i to za 4,1milijuna kuna. Objavili smo i dokument koji je to nedvojbeno dokazao. Tada su nam iz Vlade, a i središta HDZ-a, poručili da "zlonamjerno, tendenciozno i lažno pišemo o cijeni BMW-a".

Prije godinu i pol ništa sporno, danas ipak sumnjivo

Godinu dana kasnije Hebrang, koji je žestoko i samouvjereno napadao Index zbog otkrića afere BMW, sada kaže da zapravo to nije ni znao te da ga je iznenadilo kao i ostale. Danas kaže da ne zna za policijsku istragu oko načina kupnje tog automobila.

"Ne znam za istragu, ali pretpostavljam da je nakon novinskih tekstova pokrenuta. Novac mora biti propisno evidentiran, kod plaćanja u gotovom treba provjeriti porijeklo novca. Podržavam stav Jadranke Kosor - nema nedodirljivih!", kaže danas Hebrang.

Isto tako, Hebrang danas kaže komentirajući aferu Hypo banka da o poslovima s Hypo bankom nisu ništa znali. Isto tako tvrdi i da nikada ime te banke nije spomenuto na razini stranke ili Vlade, a ako je  bilo nekog lobiranja, to je odgovornost onih koji su to radili.

"Vjerovao sam u Sanaderovo domoljublje"

"Vjerovao sam u tog čovjeka, u njegovo domoljublje, europsku orijentaciju, želju za stvaranjem poduzetničke klime u Hrvatskoj. Ne mogu vjerovati da ga je zaslijepio materijalni interes. I neću to vjerovati dok se ne dokaže. Jednom sam već doživio rušenje ideala 1998. godine, kada su pojedinci stavili svoje interese ispred državnih. Ne mogu vjerovati u glupost ponavljanja tih pogrešaka. Zato se strpimo i pričekajmo, bez pritisaka na istragu", rekao je Hebrang o Sanaderu.

Također Hebrang je zaključio da što se tiče Sanaderove kaznene odgovornosti, da je o njoj neozbiljno govoriti prije objave barem jednog dokaza.

"Nitko nije kriv prije nego što mu se to dokaže. Prvo treba istraga utvrditi jesu li poslovne odluke, koje se istražuju, bile štetne, a zatim tko ih je donosio", kaže danas Hebrang koji je jednom davno rekao kako on zapravo nikada ne laže, ali da ponekad govori neistinu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.