IRANSKI vjerski vođa ajatolah Ali Hamnei upozorio je da će svaka greška Amerikanaca protiv Irana dovesti u opasnost isporuku nafte iz Perzijskog zaljeva.
"Prijetite Iranu. Kažete da želite kontrolirati energiju u regiji", rekao je Hamnei, obraćajući se Sjedinjenim Državama. "Ukoliko načinite grešku (napadnete Iran), isporuke energenata iz ove regije bit će ozbiljno narušene", rekao je Hamnei u govoru koji je prenosila televizija.
"Predani smo svojim nacionalnim interesima i tko god će iste ugrožavati, iskusit će iranski bijes" - dodao je Hamnei, prenosi CNN.
Teheran, koji je pod pritiskom posebno Sjedinjenih Država kako bi prestao s kontroverznim nuklearnim programom, neizravno je već nekoliko puta zaprijetio da će prestati s isporukom nafte ako bude napadnut.
Hamnei je govorio na komemorativnoj svečanosti povodom 17. obljetnice smrti ajatolaha Homeinija, duhovnog vođe islamske revolucije iz 1979. godine.
Hamnei je rekao da SAD i Izrael pokušavaju narušiti ugled Irana u svijetu, ocijenivši da svjetska javnost više nije podložna takvoj promidžbi.
Iran je u organizaciji OPEC (Organizacija zemalja izvoznica nafte) druga zemlja po proizvodnji nafte, iza Saudijske Arabije, a također ima 10 posto naftnih rezervi u svijetu. Drugo mjesto Iranu pripada i kada su u pitanju svjetske rezerve prirodnog plina, nakon Rusije.
SAD krizu s Iranom pokušavaju riješiti diplomatskim putem, no ne isključuju napad na Iran ukoliko se na mirni način ništa ne riješi.
Index.hr/Hina