NA SJEDNICI Mandatno-imunitetnog povjerenstva održanoj u 9 sati odlučeno je da se Branimir Glavaš neće vratiti u pritvor te da ostaje na slobodi.
Mandatno-imunitetno povjerenstvo jednoglasno je donijelo odluku da će se protiv Glavaša nastaviti proces za ratni zločin u Osijeku 1991., međutim, od 9 članova povjerenstva, pet ih je glasalo protiv njegova pritvaranja, a samo četiri da se pritvor odobri, odnosno da se odluka prepusti Županijskom sudu, koji vodi postupak. Branimir Glavaš će tako ovom "nategnutom" odlukom MIP-a ostati na slobodi.
Za ostajanje na slobodi glasali su Vladimir Šišljagić (HDSSB) i četiri HDZ-ova člana. Za mogućnost da o Glavaševom pritvaranju odluči sud, a ne MIP, čime bi se Glavaš vratio u pritvor, glasali su tri zastupnika SDP-a i predstavnik srpske nacionalne manjine Ratko Gajica.
Šišljagić je tražio od drugih članova MIP-a da podrže mogućnost da se Glavašu izrekne presuda, no da se s obzirom da suđenje može potrajati dvije do tri godine, njemu treba ukinuti pritvor.
Nakon odluke MIP-a u Saboru će uslijediti glasanje o toj odluci. Trenutno u Saboru mandatar Ivo Sanader "nagovara" zastupnike da podrže njegovu Vladu.
Podsjetimo, odlukom izvanraspravnog vijeća Županijskog suda u Zagrebu, Glavašu je jučer ukinut pritvor nakon čega je on otišao u Osijek, gdje se trenutno nalazi na jedinici intenzivnog liječenja osječke bolnice.
A.B.