AKO JE i bilo ikakve nade da će se zdravstveni sustav dolaskom Darka Milinovića dehebrangizirati, te su nade utihnule sa zadnjom najavljenom reformom zdravstva. Osim što je najavio kako će najbolesniji plaćati račune HDZ-ovog katastrofalnog upravljanja zdravstvom, Milinović je uveo i novu političku kategoriju – predizborna obećanja koja se prvo ostvare, a onda ih se pola godine kasnije poništava, i to s kamatom!
Najavili, ostvarili, vratili
HDZ je svoje obećanje i ostvario, krajem veljače uputio je u hitnu saborsku proceduru prijedlog za hitnim izmjenama Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju i taj je prijedlog uskoro prihvaćen, participacija je ukinuta, svi sretni?
Ne i zadugo, jer voljeni je ministar očigledno pripremio figu veličine cijele šake u džepu, pa je participaciju vratio, i to s debelim kamatama! Participacija u primarnoj zdravstvenoj zaštiti od 2006. do početka ove godine plaćala se maksimalno 30 kuna mjesečno, onda je ukinuta i sada se predlaže da ona iznosi 15 kuna po posjetu liječniku, ali Milinoviću to nije dovoljno, nego ide i dalje. U bolničkoj usluzi participacija bi trebala iz nositi 20 posto, s maksimumom od plaćenih 3000 kuna. Ode maksimum 100 (stotinu!) puta gore od stare stope participacije!
U ovom tekstu uopće nećemo odlaziti dublje u temu, jer samo manevriranje participacijom dovoljno je bizarno da se može dogoditi samo u Hrvatskoj. HDZ je ovime efektivno uveo nosi princip političkih manipulacija. Dati predizborna obećanja koja se ne ispune je očigledno "totalno out", novi sistem je puno bolji – prvo obećati, onda ispuniti obećanje i pola godine kasnije vratiti sve na staro, samo da bude puno gore.
Tko će tome stati na kraj?
Tko će zaustaviti HDZ? SDP je odradio mlako protivljenje, a HNS šuti, kao i ostale stranke. Skočimo nakratko u veljaču prošle godine. Tada je u medijima osvanula ova vijest: "Ukidanje administrativne pristojbe najavljeno je kao jedna od prvih mjera iz koalicijskog sporazuma HDZ-a, HSS-a i HSLS-a."
Koalicijskog sporazuma. HDZ-a, HSS-a i HSLS-a. HDZ je vratio administrativnu pristojbu, i to s osvetom. Je li netko u zadnja dva dana čuo HDZ-ove koalicijske partnere kako se bune protiv vraćanja administrativne pristojbe? Nije? Naravno da nije, jer što je koalicijski sporazum naspram ministarskih fotelja, potpredsjedničkih mjesta u vladi...
Naravno, budući da Milinović zasad samo usmeno predstavlja svoj "revolucionarni" program zdravstvene reforme, možemo pretpostaviti da je to daleko od konačnog izgleda reforme i da su ovo samo probni baloni, ali i ti baloni pokazuju o kakvom se tu kalibru genijalca radi. Milinović ne samo da nije bolji od Andrije "Mad Dog" Hebranga, on je daleko gori! Oni su Dr. Hebrang i Mr. Milinović, i nitko im ne može stati na put!
Jovan Dragišić
Foto: Index (montaža)
Foto: Index (montaža)