DOGOVOR u vezi s referendumom u Republici Srpskoj nije postignut ni nakon današnjeg sastanka Milorada Dodika, predsjednika RS-a, i Valentina Inzka, visokog predstavnika, javljaju Nezavisne novine.
Dodik je nakon sastanka s Inzkom u Palači predsjednika RS-a u Banja Luci, ponovio raniji stav da je referendum legalan i legitiman, te da je raspisan zbog neselektivnog procesuiranja ratnih zločina nad Srbima u proteklom ratu, izuzimanja predmeta od strane Tužiteljstva BiH od entitetskih pravosudnih organa, nezakonite retroaktivne primjene zakonskih sankcija, te imenovanja prvostupanjskog i drugostupanjskog organa od strane iste institucije.
"Održavanje referenduma s naše strane nije upitno. Mi odluku ne možemo povući. Smatramo da se na bazi održanog referenduma trebamo ponovno vratiti Narodnoj skupštini RS-a i usvojiti odluke koje bi bile motivirane odgovorima na ova četiri pitanja i zatražiti da dođe do modeliranja Zakona o Sudu i Tužiteljstvu BIH i na taj način otkloniti sve prigovore", kazao je Dodik koji prijeti "nizom mjera" ako dođe do sankcija.
Inzko je nakon sastanka kazao kako s Dodikom nije postignuta suglasnost o odluci i zaključcima Narodne skupštine RS-a koji se odnose na raspisivanje referenduma o radu Suda i Tužiteljstva BiH.
Inzko je kazao kako je tema referenduma bila jedna od tri teme o kojima su razgovarali i da je stav međunarodne zajednice o tome poznat, ali da se predsjednik Dodik nije složio s tim stavom.