PANEUROPSKU inicijativu da se korištenje informacijsko komunikacijske tehnologije (ICT) učini svima dostupno kako bi se doskočilo gospodarskim, društvenim, obrazovnim i teritorijalnim barijerama potpisala su u ponedjeljak u Rigi 34 ministra nadležna za područje ICT-a iz Europe, objavljeno je u ponedjeljak u Bruxellesu.
Projekt "e-Inclusion" cilja smanjiti prepreke koje određene rizične skupine sprečavaju da se koriste Internetom, nadalje da 90 posto Europe bude pokriveno tzv. broadband, širokopojasnom pristupom Internetu, te da se omogući dostupnost svih javnih portala do 2010.
"Brojni su Europljani koji od informacijsko komunikacijske tehnologije još imaju premalo koristi. Omogućavanje da svi oni pod istim uvjetima sudjeluju u informacijskom društvu nije samo potreba, to je golema prilika za tu industriju. Primjenom inicijative iz Rige europske će zemlje napraviti veliki korak prema realiziranju projekta "e-Inclusion", kazala je povjerenica EU za informatičko društvo i medije Vivian Reding, pozdravljajući inicijativu ministara.
Ministarska deklaracija koju su u ponedjeljak potpisali ministri članica EU, zemalja kandidatkinja i pristupajućih zemalja, zemalja članica EFTA-e/EEA između ostalog ima i sljedeće ciljeve: do 2010. smanjiti barijere koje starije, invalide i nezaposlene onemogućavaju da se koriste Internetom, do 2008. pokrenuti akciju za povećanje informatičke pismenosti te ocijeniti potrebu za uvođenjem zakonskih mjera u području e-dostupnosti.