U SUBOTU navečer američki je space shuttle Discovery napokon lansiran s Cape Canaverala nakon dvodnevnog odugovlačenja izazvanog lošim vremenom.
"Mislim da imamo pet ljudi koji se još nisu prestali smješkati", komentirao je zapovjednik Mark Polansky reakciju članova svoje posade koju su sad po prvi put u svemiru.
Ova je misija samo dio trogodišnjeg zadatka za završavanje procesa izgradnje na svemirskoj stanici koji mora biti obavljen prije no što se njena posada umirovi 2010. Nakon Discoveryja će još 13 shuttleova morati biti poslano na slične misije.
Ovo je bilo prvo noćno lansiranje još od 2002. kad je lansiran Endeavour i tek 29. od ukupnih 117 lansiranja koja je NASA izvršila.
"Ovo što ste vidjeli večeras bila je uspješna izvedba jedne od najizazovnijih stvari koje ova nacija može izvesti", izjavio je NASA-in administrator Michael Griffin.
P.V.
Foto: AFP