EGIPATSKO Ministarstvo zdravstva priopćilo je jučer kako je u toj zemlji preminula četvrta žrtva ptičje gripe. 18-godišnja Sama Mandouh Abdel Gaffar preminula je svega tri dana nakon što je primljena u jednu egipatsku bolnicu.
Iako je u bolnici bila priključena na aparate za održavanje života, nesretna djevojka nije se uspjela izvući te je nekoliko dana nakon izbijanja simptoma ptičje gripe preminula.
Smrtni slučaj se dogodio u provinciji Delte Nila u egipatskoj Manoufiyi, navodi se priopćenju koje je potpisao ministar zdravstva Hatem el-Gabali.
12-ero Egipćana zaraženo je od ožujka ove godine patogenim virusom ptičje gripe H5N1.
Četiri su žene preminule od posljedica oboljenja, dok se petero pacijenata uspješno oporavilo. Tri su pacijenta zadržana u bolnici gdje liječnici intenzivno prate njihovo zdravstveno stanje.
74 osobe sa simptomima ptičje gripe testirane su tijekom srijede i četvrtka na H5N1, no kod njih nije utvrđena zaraza smrtonosnim virusom, kaže ministar Abdel Gaffar.
Otkako su u veljači ove godine u Egiptu pronađene prve ptice zaražene H5N1 virusom, bolest je do prvog dijela travnja otkrivena u 19 od 26 egipatskih provincija.
Inače, Egipat je zemlja koja se nalazi migracijskoj ruti brojnih divljih ptica selica stoga je za očekivati otkrivanje novih slučajeva zaraze ptica.
I.K.