Bush konačno u Vijetnamu

AMERIČKI predsjednik George W. Bush se od jutros nalazi u Vijetnamu, komunističkoj azijskoj državi koja je 1975. godine pobijedila SAD u dugotrajnom ratu koji mnogi uspoređuju s onim u današnjem Iraku.

U posljednjih tridesetak godina su se odnosi između SAD i Vijetnama bitno popravili, pa je Bush već drugi predsjednik koji posjećuje Hanoj, a i povod za dolazak je samit država Azijsko-pacifičke ekonomske kooperacije (APEC) na kome će, između ostalog, biti formaliziran ulazak Vijetnama u Svjetsku trgovinsku organizaciju.

Bush je u izjavi medijima izjavio kako je oduševljen gostoprimstvom svojih vijetnamskih domaćina, ali i još jednom odbacio tvrdnje novinara koji su prigodu iskoristili da još jednom povuku paralele između situacije u današnjem Iraku i debakla u Iraku.

Sjenu na susret je bacila odluka trenutne republikanske većine u Predstavničkom domu Kongresa - kojoj mandat traje do siječnja - da odbije njegov prijedlog zakona o liberalizaciji trgovine s Vijetnamom.

Bush će se u Vijetnamu, između ostalih, sastati s kineskim predsjednikom Hu Jintaom, ruskim predsjednikom Putinom, japanskim premijerom Shinzom Abeom, kao i australskim premijerom Johnom Howardom pri čemu se predviđaju razgovori o cijelom nizu pitanja uključujući sjevernokorejsku nuklearnu krizu i globalno zatopljenje.

D.A.

Foto:AFP

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.