BioNTech obećao više doza cjepiva za EU

Foto: EPA

NJEMAČKA tvrtka BioNTech u ponedjeljak je obećala da će povećati isporuke cjepiva Europskoj uniji za do 75 milijuna dodatnih doza u drugom kvartalu, nakon snažnog pritiska Njemačke i drugih europskih zemalja da se ubrza cijepljenje.

Objava tvrtke iz Mainza, koja je razvilo cjepivo i udružila se u njegovoj proizvodnji s američkim farmaceutskim divom Pfizerom, uslijedila je nekoliko sati uoči sastanka njemačke kancelarke Angela Merkel s najvišim njemačkim dužnosnicima o sporom cijepljenju u Njemačkoj.

"Nastavljamo raditi na povećanju dostave u tjednu od 15.veljače kako bismo osigurali dostavu punog broja doza u prvom kvartalu kao što je navedeno u sporazumu", napisao je glavni financijski direktor BioNTecha Sierk Poetting u priopćenju.

"U dodatku na to mogli bismo dostaviti do 75 milijuna dodatnih doza Europskoj uniji u drugom kvartalu", dodao je.

EU pod pritiskom

Unija je pod pritiskom da brani svoju strategiju cijepljenja proteklih tjedana posebno nakon logističkih problema britansko-švedske AstraZenece koja je objavila da će moći dostaviti mnogo manju količinu cjepiva nego što je obećala.

Videokonferencija nazvana "samit o cijepljenju" uz Merkel obuhvatit će premijere 16 njemačkih saveznih zemalja, predstavnike proizvođača cjepiva i Europske komisije koja kupuje cjepiva u ime Europske unije.

Od početak cijepljenja u Njemačkoj 27. prosinca dano je više od 2.3 milijuna doza cjepiva i oko 2.2 posto stanovništva dobilo je prvu dozu.

Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus

Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.