Australski premijer protiv Baracka Obame

AUSTRALSKOM premijeru Johnu Howardu je danas u federalnom parlamentu je izglasano povjerenje nakon što ga je laburistička oporba htjela smijeniti zbog kritika na račun američkog predsjedničkog kandidata Baracka Obame.

Povod za inicijativu o izglasavanju nepovjerenja bila je Howardova kritika Obaminog plana o okončanju rata u Iraku. Demokratski senator iz Illinoisa, koji se ratu protivio od samog početka, predlaže da američke trupe iz Iraka počnu postupno povlačenje koje bi trebalo biti dovršeno do 31. ožujka 2008. godine.

Howard, koji je jedan od najvjernijih saveznika Georgea W. Busha te koji u Iraku drži 1400 australskih vojnika, je na to izjavio da se "Al-Qaedini teroristi mole da Obama pobijedi na predsjedničkim izborima".

Kevin Rudd, novi laburistički čelnik, čija se stranka protivi ratu u Iraku, Howarda je kritizirao zbog miješanja u američki izborni proces, odnosno drži da premijer nema pravo govoriti američkim građanima koga trebaju izabrati u Bijelu kuću.

Inicijativa za Howardovu smjenu, je, pak, imala čisto simbolični karakter te bila 19. po redu u jedanaest godina otkako je Howard australski premijer. Zahvaljujući glasovima svoje Liberalne, te koalicijskih partnera iz Nacionalne stranke, Howard je porazio laburistički prijedlog s 82 glasa "protiv" i 60 glasova "za".

Međutim, i u samoj Australiji raste nezadovoljstvo ratom, a ankete govore kako nekoliko mjeseci prije parlamentarni izbora Rudd i laburisti uživaju priličnu prednost u odnosu na Howarda i njegovu koaliciju.

D.A.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.