SAD: Rusko-iranski plan "nafta za hranu" zasad bez provedbe

Ilustracija: scx.hu

POMOĆNICA američkog državnog tajnika za politička pitanja Wendy Sherman u utorak je rekla da se plan razmjene nafte za hranu između Rusije i Irana zasad neće provoditi, nakon što su SAD objema zemljama izrazile svoju zabrinutost, upozoravajući da bi to moglo biti podložno američkim sankcijama.

Reuters je 10. siječnja otkrio da Iran i Rusija pregovaraju o planu ramjene nafte za hranu u vrijednosti 1,5 milijardi dolara mjesečno, što bi Iranu omogućilo značajno povećanje izvoza nafte.

Sherman je na kogresnom saslušanju otkrila da je mogućnost postizanja takvog dogovora spomenuta na "najvišoj razini" kako bi se osiguralo da se on ne počne provoditi. "Osobno imam osjećaj da se nakon dosta razjašnjenja ništa novo neće poduzimati oko tog pitanja", izjavila je Sherman pred članovima senatskog odbora za vanjsku politiku.

"Potpuno jasno smo dali do znanja da bi ikakav sličan dogovor između Irana i Rusije mogao biti podložan sankcijama i da bi vjerojatno stvorio golemu opasnost unutar P5+1, što bi postizanje sveobuhvatnog sporazuma učinilo još mnogo težim, ako ne i nemogućim", dodala je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.