Foto: Wikipedia
PRAVOSLAVNI vjernici slave Badnjak. Obilježava se paljenjem badnjaka, te okupljanjem obitelji za posnim večernjim stolom. Uoči Božića poslanicu je uputio poglavar Srpske pravoslavne crkve Irinej.
"U našim crkvama i svetim hramovima se služi ili ponoćno bogosluženje ili jutarnje. Onda naši vjernici odlaze u crkvu na molitvu, da bi se po povratku iz crkve mirbožili. Dakle, ove riječi Mir Božji, Hristos se rodi koje svakom žele dobra, zdravlja i spasenja u narednoj godini", istaknuo je Azap.
Na Badnjak se peče i pečenica, pripremaju se i posebni kolači, a jedan od njih je i česnica. U nju se stavlja novčić, a vjerovanje kaže - tko novčić pronađe, pratit će ga blagostanje i bogatstvo tijekom cijele godine.
Središnja svečanost u Vinkovcima
Pravoslavni vjernici sutra će proslaviti Božić. Poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Irinej u Božićnoj poslanici naglasio je da na Kosovu i Metohiji stradanja i nepravde ne prestaju. Srbima koji tamo žive poručuje da nisu sami i zaboravljeni.
"Radujte se i budite u miru i slozi međusobnoj i sa svima ljudima. Budite u miru s našim svetiteljima i mučenicima", poručio je Irinej.
Pitanje i progon ćirilice "koristi se kao paravan za nastavak progona srpskog naroda u Hrvatskoj", kaže Irinej koji je kritizirao i odnos makedonskih te crnogorskih vlasti prema SPC.
Bogoslužja uoči Božića bit će održana u pravoslavnim Crkvama, a u zagrebačkoj Katedrali Preobraženja Gospodnjeg večeras se očekuje i premijer Zoran Milanović. Središnja svečanost proslave pravoslavnog Božića održat će se sutra u Vinkovcima, gdje se očekuju visoki dužnosnici.