Podignute optužnice za muljaže na Institutu Ruđer Bošković sa studentskim ugovorima

ŽUPANIJSKO državno odvjetništvo u Zagrebu podignulo je danas optužnicu protiv bivšeg pročelnika Zavoda za molekularnu medicinu Instituta Ruđer Bošković, Krešimira Pavelića!

Naime, na službenim stranicama DORH-a objavljena je optužnica, bez navođenja identiteta, protiv četiri osobe zbog zlouporabe položaja i ovlasti. Kako doznajemo osim bivšeg pročelnika Pavelića, optužnica se odnosi na njegovu tajnicu te na voditeljicu Odjela za računovodstvo te na jednu računovodstvenu referenticu u Institutu. Ravnatelja se tereti da je temeljem sklapanja 64 fiktivna studentska ugovora ukupne vrijednosti 246 tisuća kuna, zaradio 224 tisuće kuna.

Potpisivali bjanko ugovore


Državno odvjetništvo tvrdi da su tijekom 2007. i 2008. godine isplaćivana novčana sredstva instituta studentima na temelju ugovora sklopljenih sa Institutom preko student-servisa, iako studenti stvarno nisu obavljali poslove za taj Institut navedene u tim ugovorima. Studenti su, navodi DORH, potpisivali "bjanko" ugovore, u koje je tajnica naknadno unosila neistinite podatke. Pročelnik Pavelić potpisivao je te ugovore a za isplate po ugovorima kroz računovodstvo pobrinule su se voditeljica Odjela i referentica.

"Kad su studenti navedeni u ugovorima podigli uplaćeni novac sa svojih računa, za sebe su zadržali iznos od 10 posto na ime usluge podizanja ugovora i novca, dok su ostatak novca predavali drugookrivljenici i četvrtookrivljenici, a drugookrivljenica bi davala prvookrivljeniku koji je dio novca zadržavao za sebe, dok je dio odvajao za nju. Sa ukupno 64 ugovora podignuto je oko 246,750,00 kn na koji način su prvookrivljenik i drugookrivljenica stekli značajnu nepripadnu dobit u ukupnom iznosu od oko 224.325,00 kuna, stoji na službenim stranicama DORH-a.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.