Foto: Hina
HRVATSKA SELJAČKA STRANKA (HSS) ocijenila je danas kako smo svjedoci konačnog sloma hrvatske poljoprivredne politike predvođene ministrom poljoprivrede Tihomirom Jakovinom, ustvrdivši da Jakovina "mrzi seljake".
"U proteklom dvogodišnjem 'kukuriku mandatu' hrvatska poljoprivreda i selo su postali pokušalište za učenje bahatog, hirovitog, a nadasve nekompetentnog i nesposobnog ministra poljoprivrede, naravno uz bezuvjetnu podršku i poticaj prvog čovjeka Vlade", dodaju iz HSS-a.
Podsjećaju kako je Hrvatska seljačka stranka "kontinuirano, bezuspješno upozorava na prijetnje iz Ministarstva poljoprivrede" koje je rezultirati "dugoročnom nazadovanju i zaostajanju hrvatske poljoprivrede i sela".
"U samo dvije godine (2012. i 2013.) realan dohodak poljoprivrednika pao je za 25 posto, dok je u istom razdoblju isplaćeno izravnih plaćanja gotovo u polovicu manje u odnosu na prethodne dvije godine. Sve veći broj poljoprivrednika napušta poljoprivredu, a prijeti i napuštanje sela", ističu iz HSS-a
Također podsjećaju da je smanjen broj isporučitelja mlijeka za 3.700 ili 25 posto, te broj uzgajivača goveda za 4.200 ili 10 posto.
Smanjen je i uzgoj svih kategorija stoke - svinja za 27 posto, goveda 20 posto, krava 10 posto i peradi 6 posto, dok je smanjenje isporučenog mlijeka za 20 posto.
Nadalje smanjeno je i korištenje poljoprivrednog zemljišta za 5 posto, a oranica za 8 posto, tvrde iz HSS-a.
Dodaju kako posebno zabrinjava napuštanje poljoprivrede u hrvatskim županijama u kojima u poljoprivredi dominiraju obiteljska gospodarstva. Naglašavaju da je u Bjelovarsko-bilogorskoj, Koprivničko-križevačkoj i Zagrebačkoj županiji u kojima je polovica svih hrvatskih proizvođača mlijeka, proizvodnju u dvije godine napustilo svako treće obiteljsko gospodarstvo.