VEĆ JE 19 godina prošlo od pada Berlinskog zida, što je, podsjećamo, otvorilo put ujedinjenju dviju njemačkih država, ali i označilo početak kraja komunizma, istočnog bloka i željezne zavjese u Europi. Sve je počelo kad je povjerenik za informacije tadašnjeg Centralnog komiteta Socijalističke jedinstvene partije DDR-a Gunether Schabowski na konferenciji za novinstvo u Istočnom Berlinu 19. studenog 1989. u 19 sati izjavio da se ukida zabrana putovanja na Zapad.
Preko 200 tisuća ljudi ukidanje zabrane o putovanjima shvatilo ozbiljno
Nešto prije ponoći istog dana graničari DDR-a su pod pritiskom preko 200 tisuća građana Istočnog Berlina i bez odobrenja državnog vrha potpuno otvorili otvorili granične "Bornholmer Strasse" i "Checkpoint Charlie". Po "najezdi" s Istoka ulice Zapadnog Berlina su postale poprište velikog narodnog slavlja - pivo se besplatno točilo, a tadašnji gradonačelnik Zapadnog Berlina Walter Momper naredio je da se građanima iz istočnog dijela grada podijeli 100 maraka takozvanog "pozdravnog novca".
Ostaci nekadašnjeg zida danas se mogu uočiti tek na ponekim mjestima. Njegova "putanja" se može uočiti u središtu grada, gdje je na tlu označeno kuda se protezao. Do sljedeće 20. godišnjice pada Berlinskog zida očekuje se završetak središnjeg spomenika žrtvama poginulima pri pokušaju ilegalnog prijelaza na Zapad.
Ig.M.
Foto: Index