LETEĆI Nizozemac bio je član slavne reprezentacije koja je 1988. godine osvojila naslov europskog prvaka. Marco Van Basten u Njemačku je došao opterećen ozljedama i sa statusom trećeg napadača momčadi. Otišao je kao najbolji igrač i najbolji strijelac.
Dvadeset godina poslije, Van Basten ponovo sanja zlato. Ovaj put kao izbornik nizozemske generacije neospornog talenta. Iako su oduvijek imali fantastične nogometaše, tulipani se nikad nisu popeli na krov svijeta. Van Basten je odlučan dovesti ih barem do druge euro-titule. A onda krenuti u nove pobjede, vjerojatno s Ajaxom ili nekim drugim jakim europskim klubom.
Pripreme za alpsko EP koje za Nizozemce počinje u Bernu 9. lipnja Van Basten otvara na Poljudu, prijateljskim susretom s reprezentacijom Hrvatske.
"Pripremamo se za završnu misiju. Utakmice poput ove s Hrvatskom poslužit će nam kao vježba za veliko finale. Na Euru idemo po glavnu nagradu, želimo pobijediti", kaže Van Basten.
Nizozemac je odlučio maksimalno iskoristiti bogato iskustvo uskladišteno unutar momčadi pa je tijekom konzultacija s reprezentativcima najdužeg staža odlučio napraviti odmak od sustava 4-3-3 koji su Nizozemci koristili više od tri desetljeća. Mada su mnogi sustav 4-2-3-1 opisali kao oskvrnuće nacije totalnog nogometa, Van Basten smatra da se radi zapravo o minimalnoj promjeni.
"To je sustav iz kojeg se lako prelazi u 4-3-3 s ofenzivnim veznjakom. Nije važno kako ćete nazvati sustav u kojem igrate, važno je da pronađemo sustav unutar kojeg se naši igrači dobro osjećaju."
Van Basten je u prosincu prošle godine obznanio da nakon Eura napušta klupu Nizozemske. Kaže da je došlo vrijeme za nove stvari, ali ne navodi i koje. Vjeruje se da slijedi povratak u Ajax, tamo gdje je Van Basten napravio prve napadačke i trenerske korake. No, Nizozemac ide po redu.
"Trenutno ne razmišljam previše o Ajaxu. Idemo najprije osvojiti Euro!"
D.R.
Foto: AFP