Foto: Getty Images/Guliver Image
IZOSTANAK Marina Čilića i Rafaela Nadala iz susreta 1. kola Svjetske skupine Davis Cupa, koji danas počinje u Osijeku, sigurno je ubio draž potencijalno sjajnog dvoboja dviju reprezentacija. Uz svo dužno poštovanje Franku Škugoru, Mati Deliću, Felicianu Lopezu i Robertu Bautisti Agutu, zna se koga su navijači željeli gledati kad su u dva dana razgrabili ulaznice za dvoranu u Gradskom vrtu.
No, nisu samo Hrvatska i Španjolska u tim problemima. Švicarska će igrati bez Federera i Wawrinke, Japan je bez Nishikorija, a Velika Britanija bez Andyja Murraya ide u goste Kanadi koja pak igra bez Miloša Raonića. Zapravo, jedini “top 10” igrač, koji će ovog vikenda nastupati za svoju reprezentaciju je Novak Đoković.
Drugi tenisač svijeta predvodit će Srbiju u Nišu protiv Rusije. Iako rijetko kad propušta Davis Cup mečeve, upravo je Novak Đoković jedan od glavnih zagovaratelja promjene sustava natjecanja.
“Postojeći format jednostavno nije dobar za najbolje svjetske igrače, a bez njih natjecanje gubi draž. Mislim da je tempiranje mečeva nakon i uoči velikih ATP turnira potpuno pogrešno. Jako puno igrača je u zadnjih pet, šest godina počelo otkazivati nastupe u Davis Cupu, čak i u završnim kolima jer im jednostavno ne odgovara”, rekao je Đoković i predložio novi format natjecanja.
“Mislim da će jedino imati smisla da se igra jednom godišnje, tjedan ili dva. Da imamo pet ili šest skupina u različitim lokacijama, svatko igra sa svakim i onda na jednoj lokaciji igramo završni turnir. Tako nešto. Mislim da je to van svake rasprave i da se to mora napraviti”, rekao je Đoković.
I u pravu je. Ovogodišnje 1. kolo Davis Cupa igra se vikend nakon Australian Opena. Svi igrači koji su otkazali nastup su uglavnom ušli u drugi tjedan Melbournea i razumljivo je da su željeli odmoriti prije dvoranskih turnira u Europi ili zemljaških u Južnoj Americi. Ista je stvar i s polufinalom koje je na rasporedu tjedan dana iza US Opena.
To je postalo neizdrživo osobito zato što ITF i ATP ne izlaze u susret jedni drugima, nego kao da se natječu kako da jedni drugima zagorčaju život. A to je, za igrače i 117 godina staro natjecanje postalo neodrživo.
Promjene nije potencirao samo Novak Đoković, o njima će se raspravljati na velikom ITF-ovom sastanku u kolovozu u Vijetnamu.
Jedna od promjena koja je gotovo sigurna je igranje na dva, a ne na tri dobivena seta, iako nije najjasnije kako bi to potaknulo top igrače da sudjeluju DC vikendima. Razmatrat će se i igranje svake druge godine ili možda čak i “final foura” u nekom od unaprijed određenih gradova. No, to je upravo ono što bi moglo ubiti draž Davis Cupa.
Jer, osim epskih mečeva, najbitniji su navijači. Ovo je jedino tenisko natjecanje u kojem atmosfera zna biti stadionska i upravo mu igranje na domaćem terenu jednog od finalista daje dodatnu draž.
Ukratko, želi li više vrhunskih igrača na svojim terenima, ITF mora smanjiti broj Davis Cup tjedana u godini. No ni to nije tako lako kako se čini. ITF se ne želi tako lako odreći “svoja” četiri tjedna godišnje u zamjenu za manje ili odigravanje svake dvije godine. Stvar je, jasno, u novcu.
Gotovo mjesec dana svjetske pozornosti oko Davis Cupa u postojećem formatu ITF-u donosi golemu zaradu, a ima prilike uzeti koji cent i u manje teniski atraktivnim zemljama. Primjerice, Pakistan ovog vikenda u Islamabadu igra protiv Irana. Susret je to dvije zemlje s ukupno gotovo 300 milijuna ljudi i potencijalno velikom zaradom, barem od TV prava i reklama.
Čak 117 godina staro natjecanje prošle godine igralo se u 58 zemalja, a nastupalo je 618 igrača iz čak 124 reprezentacije. Iako mu se ne posvećuje toliko pažnje koliko ATP Touru, Davis Cup je i dalje vrlo atraktivan u svijetu, najviše zbog domaćinske atmosfere.
Nešto treba mijenjati, jer teško da će se na kavama u Hrvatskoj u ponedjeljak ujutro pričati o meču Nikole Mektića i Pabla Carrena Buste ili da će Kanađani u metrou sa zanimanjem čitati o dvoboju Kylea Edmunda i Denisa Šapovalova.