RAFAEL NADAL plasirao se u polufinale šangajskog Mastersa pobjedom nad Davidenkom 5-7, 6-4, 6-4.
Drugi igrač svijeta Rafael Nadal morao je igrati najbolje što može da bi nakon gotovo tri sata i tri teška seta slomio Nikolaja Davidenka.
Bio je to najbolji meč, ne samo na ovom turniru, nego možda i najboljii meč koji je viđen u posljednjih nekoliko godina.
Apsultno sve pa i više od do sada poznatog i viđenog u tenisu demonstrirali su Nadal i Davidenko u borbi za to jedno preostalo mjesto u polufinalu.
U prvom setu Davidenko je diktirao igru, tempo i taktiku. Nadal nikako nije nalazio način da preuzme dominaciju, bio je sve nervozniji jer je na suprotnoj strani stajao čovjek čiji se tenis činio nesalomljivim.
Set je gurno u ruke Davidenku dvostrukom servis greškom, to bi bila jedina mrlja u ovom setu ukoliko bismo bili sitničavi i tražili nešto što bi umanjilo fantastičan dojam.
U nastavku Nadal nije imao izbora, morao je dodati maksimum agresivnosti i upalilo je. Išlo je teško i polako, ali je meč okretao u svom smjeru.
Davidenko nije više griješio, ali su njegovi udarci bili sve manje ubojiti. Po jedan breake bio je dovoljan iako je Davidenko u gemu kada je Nadal servirao za meč došao do break lopte.
No, Nadal je znao kako doći do pobjede.
Sutra su na rasporedu polufinalni mečevi Federer - Nadal te Blake - Nalbandijan. Bit će to sigurno nešto nesvakidašnje posebno u prvom meču gdje će se za finale boriti broj 1 i broj 2 u svijetu.
Draž ovom meču daje činjenica da u osam dosadašnjih mečeva Nadal uvjerljivo vodi sa 6-2. Federer je morao čekati više od godinu dana i travu Wimbledona da ublaži negativan bilans jedini u njegovoj teniskoj biografiji. No treba reći i to da je od posljednjih pet pobjeda Nadal ostvario četiri na zemlji, a samo jednu na tvrdoj podlozi. Nalbandian i Blake se do sada nikada nisu međusobno sastajali.
M.J.