"POŠTOVANJE procedure" je naravno svetinja za Hrvatski nogometni savez i zato je Izvršni odbor HNS-a odlučio dati blagoslov za "spasonosni" model natjecanja, ali ne onako brzo kako je htio Igor Štimac.
IO je za 8. prosinca sazvao tematsku skupštinu HNS-a na kojoj će se isključivo raspravljati o mogućnosti proširenja lige.
Rezultatski: Štimac - Marković 1:1, jer prvi čovjek Udruge prvoligaša je uz potporu 11 prvoligaških klubova (minus Dinamo) i većine županijskih nogometnih saveza privolio i Savez da pristane uz proširenje lige, ali tek od početka sezone 2009/10. Kompromis
Ključna je javna rasprava
Markovićeva vlada je preko Pere Vićana poručila da osluškuje i poštuje bilo nogometne većine, ali da se procedura, pravilnici i rokovi moraju poštovati.
"Pravna procedura jasno govori da je o prijedlogu kao što je ovaj potrebno otvoriti javnu raspravu, koja mora trajati dva mjeseca". Štimac je, podsjetimo još u lipnju plan o proširenju predočio savezu, ali se on tijekom ljeta malo pogubio po ladicama u Kući nogometa, da bi se onda ipak 16. kolovoza otvorila rasprava. To znači da nema šanse da se od sljedeće sezone igra metastazirana Liga jer protokom dva mjeseca famozne "javne rasprave" slijedi moratorij od godinu dana koliko mora proći od donošenja odluke o promjeni sustava i formata natjecanja do same implementacije novog sustava.
Osim rasprave, Marković je Štimca tukao i drugim argumentom: pravilnikom o licenciranju, ili što bi Presidenteov Pročelnik kongregacije za nauk vjere rekao: "Pravilnik je naša Biblija i u njemu stoji da svaki prvoligaš mora imati uvjete za natjecanje u prvoj ligi". Vićan je slikovito potkrijepio svoje riječi: "Ne mogu na Poljudu igrati Hajduk, Trogir i Mosor, kao što ni na Maksimiru ne može igrati pet novih prvoligaša sa zagrebačkog područja"
Ključan je plasman na Euro, a ne proširenje lige
Vićan je podsjetio da nije vrijem za borbu oko promjene formata mimo i prije procedure jer bi to moglo rezultirati sudskom ili Uefinom intervencijom zbog nepoštovanja pravila.
"Od reprezentacije ovise klubovi i njen plasman na EP sljedeće godine je od ključne važnosti za naš klupski nogomet."
Dopredsjednik IO-a je poručio kako uglednici iz HNS-a nisu protiv širenja baze klubova koji bi se mogli natjecati u prvoj ligi, ali da su problem uvjeti koje većina klubova ne ispunjava: "Kamo sreće da licencu za natjecanje u prvoj ligi ima i trideset klubova. Ovako će i lokalne uprave imati vremena preispitati jesu li doista u mogućnosti, kao što su najavile, financirati nove prvoligaše, jer sastaviti momčad nije problem, ali izgradnja i održavanje stadiona i objekata je"