SVI SMO vidjeli što je bilo, no jutro nakon poraza od Švedske zanimali su nas razlozi. Onako, na prvu, dovoljno je reći da je Švedska za razliku od Hrvatske igrala natjecateljsku utakmicu. I da je imala Zlatana Ibrahimovića.
"Pokazalo se ono što smo najavljivali prije svake utakmice. Kada god mi nismo 'u crvenom' koncentracijom i pristupom, onda se ne možemo nositi s raspoloženom ekipom. Zasluženo su nas pobijedili. Mi ćemo na pripremama biti druga priča. Slično nam se dogodilo na Poljudu s Nizozemskom (poraz 3:0, op.a). Postoje neke poveznice, kratko okupljanje puno obveza u momentu kada nekim našim igračima prvenstva još nisu ni počela."
Nekada smo pobjeđivali i bez naboja
Nekako smo imali predosjećaj da ne može biti dobro kada reprezentacija na okupljanje dođe puna dojmova iz Turske (!). I par dana potroši na snimanje reklama.
"Ovo je bio izuzetan test. U dva dana je teško postići zajedništvo i maksimalnu predanost. Ma možemo i bez toga, nekada smo pobjeđivali bez naboja, ali te su se utakmice drugačije razvijale. Do trećeg gola igrali smo ravnopravnu utakmicu. No Šveđani su imali svjetsku klasu koja je bila nadahnuta da se pokaže pred hrvatskom publikom. U četiri situacije je individualno ili pasom prepolovio našu obranu."
Jutros se, eto, nije pričalo o "zasluženom guštanju nakon Turske". Valjda je to sada gotova priča.
"Čeka nas najprije promatranje kandidata, potom u svibnju tri tjedna pripreme za taktiku i fiziku, ali i psihu. Ne dvojim da ćemo mi u lipnju biti na nivou koji se od nas traži i koji smo sami sebi zadali. Na Euru želimo biti konkurentni svim momčadima", najavio je izbornik i u dahu nastavio:
"Ma ovo nam je dobro došlo, kao činjenica da nas podsjeti kakvi moramo biti da bi bili dobri. I takvi ćemo biti. Svi želimo doći na prvenstvo ne kao prolaznici, već ostati tamo što je moguće duže."
Pletikosa će biti pravi kada bude trebalo
Morali smo secirati. Za početak Stipe Pletikosa.
"Stipe nije bio na nivou, ušao je u utakmicu s greškom. Je li ona tehnička ili stvar koncentracije, nije ni bitno. Gubi se samopouzdanje u tom momentu. Još mu nije počelo prvenstvo i to su greške koje se odnose na 'jučer'. Stipu znam godinama, on je naš prvi vratar i bit će na nivou kada to bude najbitnije, na Euru."
Luka Modrić - totalno indisponiran. Nije valjda da će Bilić opet morati voditi s njim intimne razgovore, kao u avionu Tbilisi - Pariz?
"Ako gledamo jučerašnju utakmicu, onda Luka nije bio dobar. Ne krijemo što očekujemo od našeg najboljeg igrača. Protiv Turske je bio odličan. Vi ćete sigurno naći primjer Grčke, ali ja ću vam spomenuti Izrael. Onda ćete reći da dobro igra u Tottenhamu, a ja ću vam spomenuti rezultat. On i njegov trener kažu da je zadnjih sedam dana pod virozom."