Jesu li stranci problem Premiershipa?

Foto: Getty Images / Guliver image 

NASTAVLJA se rasprava unutar nogometnih tijela Engleske o donošenju novih pravila prilikom uvoza stranih igrača u Premiership. O ovoj temi već smo pisali nakon debakla engleskih klubova u europskim natjecanjima ove sezone. Predsjednik FA-a Greg Dyke zagovornik je ambicioznih promjena u sustavu Premiershipa jer smatra da veliki broj stranaca u ligi ima negativan utjecaj i na reprezentaciju Engleske, koja je 1966. godine uzela svoj jedini svjetski naslov.

2014. godine samo su 23 engleska nogometaša igrala u Ligi prvaka, što je poražavajuće u odnosu na 78 Španjolaca i 55 Nijemaca. Minutaža engleskih igrača iz godine u godinu pada i u domaćem prvenstvu. Prošle godine dogurali su do svega 32 posto, a usporedbe rade, prije dvadeset godina bili su na 70 posto.

U kadru vodećih ekipa ove sezone, Chelseaja i Manchester Cityja, samo četvorica Engleza spadaju u standardne prvotimce: stoperi Gary Cahill i John Terry u Chelseaju, te vratar Joe Hart i veznjak James Milner u Manchester Cityju.

Prema aktualnim pravilima Premiershipa momčad može imati najviše 17 stranih igrača od 25 koliki je ukupni kadar.Predsjednik Saveza, izvještavaju danas mediji s Otoka, predlaže maksimalnih 13 stranaca u ekipi. Klubovi bi postupno trebali smanjivati broj stranaca počevši od 2016. godine, pa bi ovo pravilo stupilo na snagu u 2019-2020.

Bivši izbornici Engleske Glenn Hoddle, Kevin Keegan, Sven-Goran Eriksson, Graham Taylor i Steve McClaren podržali su plan predsjednika Saveza Grega Dykea.

"Ako želimo da reprezentacija Engleske drži korak s najboljima u svijetu, trebaju nam promjene", ističu oni.

I trener Arsenala Arsene Wenger istaknuo je da podržava svaku mjeru koja će koristiti reprezentaciji Engleske, no upozorio je da one moraju biti efikasne.

"Ponekad se nešto čini kao dobro rješenje, ali se na kraju ispostavi da nije ispravno. Uostalom, od 1966. do početka 90-tih u Engleskoj gotovo da i nije bilo stranih igrača, ali to svejedno nije pomoglo engleskoj reprezentaciji. Meni se čini da je problem u mlađim selekcijama, igračima u dobi od 16. do 21. godine, gdje Engleska dosad gotovo da nije imala nikakve rezuiltate. To treba popraviti. Trenerima u najjačim klubovima Premier lige vrlo je teško, jer su pod velikm pritiskom postizanja rezultata, i u takvoj situaciji morate biti jako hrabar da biste se odlučili na uvođenje mladih igrača u prvu momčad", rekao je Arsene Wenger, koji je na kormilu Arsenala od 1996. godine.

Engleske igrače u Arsenalu se trebalo "tražiti svijećom", no danas "topnici" daju značajan obol reprezentaciji (Theo Walcott, Kieran Gibbs, Jack Wilshere, Danny Welbeck i Alex Oxlade-Chamberlain).

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.