Plavi vlak ponovno vozi

LUKSUZNI vlak, nekad rezerviran samo za Josipa Broza Tita, krenuo je u petak u turističku vožnju u povodu dočeka Nove godine za stotinjak putnika željnih nostalgičnog putovanja.

"Plavi vlak" je prvi put nakon 24 godine krenuo sa željezničke postaje u Beogradu u smjeru odmarališta Vrnjačka Banja u središnjem dijelu zemlje.

Maskiran u Tita glumac Srđan Jovadanović u vlaku je od skupine djece, odjevene u tradicionalne nošnje, primao crvene ruže i karanfile.

Plavi je vlak dva puta korišten nakon smrti komunističkog predsjednika Jugoslavije, svaki put za vožnju stranih dužnosnika u posjetu Srbiji.

U vrijeme proizvodnje vlak se smatralo jednim od najluksuznijih u svijetu i sada ima svoju izvornu dekoraciju. Za novogodišnje putovanje kupei su ukrašeni slikama poznatih slikara, skupocjenim tepisima i svjetiljkama iz razdoblja art decoa.

Tijekom 40-godišnje vladavine Tito je tim vlakom prešao 600.000 kilometara i u njemu primio 60 svjetskih čelnika među kojima Jasera Arafata, sovjetskog predsjednika Leonida Brežnjeva i indijskog premijera Jawaharlala Nehrua.

Kada je Tito umro 1980. godine, vlak je prevozio njegov lijes kroz cijelu Jugoslaviju.



Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.