UKOLIKO se potvrdi sudska odluka donesena u utorak, striptiz klubovi u Norveškoj će ubuduće uživati isti onakav status kakav uživaju kazališta, muzeji i galerije.
Sud je, odlučujući u slučaju striptiz kluba Blue Engel AS, utvrdio kako njegove djelatnice prilikom svog nastupa stvaraju umjetničko djelo te, u skladu s norveškim poreznim zakonima, klub ima pravo ne naplaćivati 25 posto PDV-a na ulaznice.
Slučaj je došao na sud zbog odbijanja vlasnika striptiz klubova da plaćaju porez, na što su ih norveške porezne vlasti tužile.
Stein Fagerhaug, odvjetnik kluba, je u izjavi za norveški web-portal Nettavisen taj postupak protumačio "moralnim skrupulima" državnih dužnosnika.
U korist kluba je ranije već presuđeno na nižoj sudskoj instanci, a najnovijom presudom su vlasnici kluba dobili pravo na naknadu parničnih troškova koji preračunato iznose 24.500 dolara.
D.A.