Ford se odriče Aston Martina?

JEDAN od najpoznatijih svjetskih proizvodđača ekskluzivnih sportskih automobila uskoro bi mogao dobiti novog vlasnika. Ford poduzima poteze očajnika i planira prodati Aston Martin.

Iz Forda je stigla vijest kako bi dio strateškog plana kompanije mogla biti prodaja Aston Martina, a u cilju daljeg podizanja produktivnosti i stvaranja dodatnog kapitala. "Aston Martin Lagonda je procvao pod Fordovim vlasništvom i zato se čini razumnim da prodamo tu cjenjenu tvrtku ili barem jedan njen dio" - komentirao je Bill Ford svoju odluku koja još uvijek visi u zraku.

Prema Fordu, prodaja prestižnog britanskog branda se sama po sebi nameće jer se od ostalih tvrtki pod kapom Forda razlikuje u svakom pogledu, od proizvodnje pa do dilerske mreže. Istovremeno, prikupljenim novcem sufinancirale bi se nove operacije u ostalim tvrtkama čime bi se podigla njihova produktivnost, a tako i profit.

Što se tiče ostalih marki koje čine tzv. premium grupu, Ford je vrlo jasan. Poneseni Jaguarovim usponom vjeruju u uspjeh Land Rovera i Volva.

Priča o Fordu i Aston Martinu počinje 1987. godine kada isti postaje 75-postotni vlasnik. 1994. Ford otkupljuje preostali udio i postaje 100-postotni vlasnik Aston Martina. Posljednjih nekoliko godina Aston Martin posluje pozitivno što Fordu lišenom bilo kakvih emotivnih veza daje jasan signal za prodaju.

U Fordu izgleda znaju što rade. Ipak se radi o kompaniji koja zapošljava oko 300.000 ljudi i distribuira svoje proizvode u preko 200 država svijeta. Osim prije spomenutih brandova pod Fordom su još Lincoln, Mazda i Mercury.

M.N.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.