Foto: Shutterstock
NEDAVNO sam se odlučio okušati u akvaristici, ali već u početku suočio sam se s problemom. Nabavio sam akvarij od 200 litara i ubacio skalare i neonke, kao i različite vrste biljaka.
Kao podlogu stavio sam kamenčiće i za svaki slučaj osigurao i grijač koji će održavati temperaturu vode. Potom sam malom ribljem društvu priključio sijamske borce, dva mužjaka i ženku, i ni na kraj pameti mi nije bilo da ću time napraviti dramu u akvariju.
Prvo što sam primijetio je to da se jedan mužjak skriva po kutovima gdje ima dosta biljaka i manje svijetla. Razlog njegovog povlačenja u mračnije dijelove akvarija bio je taj što ga je dominantniji mužjak neprestano zlostavljao.
Nisam shvaćao zašto se to događa pa sam se dobro raspitao o ovoj vrsti. Kako sam saznao, u prirodi se mužjaci ne bore do smrti, nego se slabiji borac povlači u zaklon. U akvariju je to druga priča: u najvećem broju slučajeva mužjaci sijamskih boraca tuku se do smrti i slabiji se rijetko uspijeva obraniti.
Kao potpuni laik napravio sam velik propust i morao sam brzo reagirati. Od plastificirane žice napravio sam pregradni zid koji sam postavio na sredinu akvarija. Ribe sam grupirao tako da se u svakom dijelu nalazi po jedan mužjak borca, dok sam uz jednog stavio i ženku.
Sada su moje ribe potpuno opuštene, boja im je prelijepa i šepure se mašući svojim dugačkim perajama.