Zašto muškarci imaju bradavice?

Foto: Instagram

KAO djeca ste se vjerojatno pitali čemu služe bradavice? Tko ih treba i zbog čega. Potom ste malo odrasli, pa ste doznali za dojenje, a malo kasnije i užitak kojeg vam donose. Pa ste shvatili da ih zbog užitka vjerojatno imaju i muškarci.

Jeste li ikada doznali pravi razlog zašto muškarci imaju bradavice.

Razlog će vas jako iznenaditi, a priču prenosimo s portala LiveScience.com.



Prvo pa žensko

Znanstvenici su, još prije nekoliko godina, shvatili zašto muškarci imaju bradavice. To je pitanje čiste biologije razvoja fetusa, po sljedećoj logici: svaki čovjek ima 23 para kromosoma, a spol određuje samo jedan par - za curice XX kromosomi, za dečke XY. Iako su ti parovi kromosoma već samim začećem odredili spol, znanstvenici su otkrili kako muški Y kromosom počinje proizvoditi testosteron tek nakon 6. tjedna od začeća. Do tada je praktički neaktivan.

A to znači sljedeće - embrij je do 6. tjedna zapravo ženskog spola! 

Do tad se već počinju razvijati maternica, jajnici, pa i bradavice. No kada Y kromosom proradi, kod muških plodova dolazi do promjena - jajnici se spuštaju u testise, maternica pretvara u mošnje, a grudi ostaju samo bradavice.


Bez ikakve vidne svrhe osim užitka.

I kao podsjetnik na žensku fazu koju je u svom životu očito prošao svaki muškarac.

A sve je lijepo objašnjeno i u ovom videu znakovitog naziva. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.