I proteini debljaju!

Foto: Shutterstock

STANDARDNO za ovo doba godine, velika većina rekreativaca je počela s nekom od dijeta kojima nas obasipaju svi mogući mediji. Atkinsova, Paleo, keto dijeta, cikliranje ugljikohidrata te mesna samo su neke od ponuđenih.

Puno ljudi smatra da je dovoljno smanjiti ugljikohidrate i ne jesti poslije 18:00 sati. Istovremeno zbog drastičnog smanjenja ugljikohidrata i osjećaja gladi povećava se unos proteina s idejom da proteini ne debljaju.
 
"Proteini su dobri za mišiće i njih možemo neograničeno konzumirati."
 
E pa na žalost nije baš tako.
 
Proteini isto kao i ugljikohidrati u 1g imaju 4 kcal. Uzmimo za primjer da je naša dnevna potreba za energijom 2500 kcal. Ugljikohidrate i masnoće smo smanjili na minimum i ukupno kroz njih unesemo nekih 700 kcal (usput, 1g masti = 9 kcal ). Cijeli dan konzumiramo namirnice bogate proteinima ili bjelančevinama. Njihov ukupan unos je 1800 kcal + 700 kcal ugljikohidrati i masti i eto nas već u suficitu od 200 kcal. Ukoliko se tako hranimo iz dana u dan ne samo da nećemo mršavjeti, nego ćemo čak dobivati na kilaži uz istovremeno gubljenje energije za treningom (uslijed deficita ugljikohidrata i masti kao izvora energije). Ovakvo stanje će potrajati neko određeno vrijeme i najvjerojatnije dovesti do gubitka volje za bilo kakvom dijetom.
 
Ukoliko krećete sa bilo kakvom promjenom u prehrani potražite savjet stručnjaka ili se pak dobro informirajte i steknite potrebno znanje da što uspješnije provedete svoje želje u djelo. U suprotnom vam slijedi bespotrebno i beskrajno lutanje na putu do cilja, a ljeto i plaža sve su bliže.
 
Izvor: Fit-team
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.