AMERIČKI automobilski brand Pontiac, dojučerašnji dio posrnulog General Motorsa je okončao svoj 84 godine dug život.
Odluka o zatvaranju Pontiaca je donijeta još tijekom prošle godine kao dio strategije izlaska General Motorsa iz bankrota, no sve je službeno završilo početkom ovog mjeseca kada su istekli ugovori GM-a s njegovom prodavačkom mrežom.
Kao što smo već rekli, Pontiac je trajao 84 godine, a svoje zlatno razdoblje je imao tijekom 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća kada su u SAD-u samo Chevrolet i Ford ostvarivali bolje prodajne rezultate. Vrh je dosegnut 1973. kada je Pontiac prodao skoro milijun vozila u jednoj godini. Razlog ovakve popularnosti leži u činjenici kako je Pontiac jedan od začetnika muscle car trenda s modelom GTO. Svakako ne treba zaboraviti niti na legendarni Firebird.
Posljednji model koji je sišao s proizvodnih traka je Vibe u ljeto 2009, a navodno je pri samom kraju u salonima ostalo svega nešto više od stotinjak Pontiacovih automobila. Posljednji novi Pontiac prodan je prošlog tjedna. bio je to sportski Solstice u top izvedbi.