Broj novo registriranih vozila u Europi, osobito u Francuskoj, Španjolskoj i Italiji daje naslutiti, s obzirom na primjetan rast, da se auto tržište Unije u 2015. počinje oporavljati. Prodaje su porasle oko 20% a u nekim zemljama sežu i do 40% kao što je Španjolska.
A gdje smo tu mi? Po podacima koji su javno dostupni, rast novo registriranih vozila u Hrvatskoj kreće se do skromnih 8% u odnosu na godinu ranije. No kao tržište koje je u odnosu na neku veću europsku zemlju i desetorostruko manje, pričamo o svega par desetaka vozila više u odnosu na godinu ranije tako da brojke i nisu obećavajuće, uz napomenu da su za Hrvatsku dostupne brojke samo do kraja veljače.
Francuska, kao referentan primjer iznosi da je PSA grupacija prijavila povećanje prodaje za 7,9%. S druge strane Renault bilježi rast od 13% a Dacia, kao dio iste Renaultove grupacije, pad od 10% što ukupno čini rast od 8,1% na nivou Renault grupe.
Ford, koji je u globalnoj krizi pretrpio najviše, prijavio je rast od 19%, Toyota 18% a Fiat Chrysler 12%. Zanimljivo je da je Volkswagen u Francuskoj rastao samo 1,7%, ali za sve domaće ljubitelje istoimene marke trebate razumjeti da Francuzi afirmiraju domaće marke.
U Španjolskoj se visok rast može pripisati izravnim subvencijama i vladinim mjerama za poticanje kupnje koje su eto imale i rezultata. U Italiji Fiat Chrysler i dalje ima preko četvrtinu udjela na tržištu što ne iznenađuje.
Ostale ključne zemlje Unije objavit će podatke o prodaji kroz par dana, pa nam ne preostaje ništa drugo nego pričekati pa vidjeti statistiku i u Velikoj Britaniji ili možda nama interesantnijoj Njemačkoj.