TIM stanfordskih stručnjaka je razvio kompjuterski sustav upravljanja automobilom u čiju su učinkovitost toliko uvjereni da ga namjeravaju testirati na legendarnoj stazi.
Automobili neovisnog sustava upravljanja više i nisu neka novost, no pothvat stanfordskih stručnjaka ipak zaslužuje da mu posvetimo par redaka. Naime, jedno je utrkivati se s automobilima na daljinsko ili autonomno upravljanje po pustinjama i sličnim predjelima, a nešto sasvim drugu usmjeriti takav automobil prema Pikes Peaku kako bi se sam uspeo pri maksimalnoj mogućoj brzini.
Sustav kojega su razvili stručnjaci sa Stanforda oponaša pokrete vozača. Tako će početkom iduće godine biti odvezeno nekoliko uspona s vozačem, a sustav će ga pratiti i "učiti", nedugo zatim se očekuje i prva samostalna vožnja.
Gledajući izvana, ako izuzmemo par antena na krovu automobil je gotovo u potpunosti identičan standardnom modelu, a riječ je o Audiju TTS kojega su od milja prozvali Shelly, po Michelle Mouton, prvoj vozačici koja je pobijedila na Pikes Peaku 1985. Shelly je opremljen sa 100.000 Dolara vrijednim sustavom satelitske navigacije koja će mu pomoći da su uspne uz stazu dugu gotovo 20 km, a na kojoj se nalazi čak 156 zavoja.
Na kraju recimo kako se znanstvenici nadaju da će njihov rad doprinijeti bržem razvoju i ugradnji ovakvih sustava u automobile, gdje bi služio prvenstveno kao sigurnosna značajka koja bi mogla preuzeti kontrolu nad automobilom nakon što ju vozač na ovaj ili onaj način izgubi.